preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića Staro Petrovo Selo

Login
Naša osobna iskaznica

Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića

Matije Gupca 29

35 420 Staro Petrovo Selo

tel./fax 035 387-066

tel. ravnateljica 035 387-060

Elektronička pošta za primanje pismena: ured@os-igkovacic-staropetrovoselo.skole.hr 

ravnateljica: Zrinka Dejanović 

Dabar 2022./2023.

 

Školska prehrana
Školski jelovnik

 

od 22. do 26. 4.

pon

bolonjez i salata

uto

faširke i pire krumpir

sri

varivo

čet

 piletina i mlinci
pet lepinje i čoko namaz

 

Dokumenti

                                    

    

Popis lektire 6. razred 

Popis lektire 8. razred

                          

 

                         

           

 

Zrnca mudrosti...

 

Čovjekov je odgoj ogledalo u kojem pokazuje svoj portret.

Johann Wolfgang von GOETHE

Riječ tjedna...

decidiran  koji je bez uvijanja; odlučan, određen, jasan...

Posjetite...

Radio Garden:

 

           

Anketa
Moja najdraža dječja knjiga je:







Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Kad zvoni?
      

   

prijepodne

sat

vrijeme

0.

6:55 - 7:40

1.

7:45 - 8:30

2.

8:35- 9:20

(kuhinja 5. i 6. razred)

3.

9:30 - 10:15

(kuhinja 7. i 8. razred)

4.

10:25 - 11:10

5.

11:15 - 12:00

6.

12:05 - 12:50

 7.

          12:55 - 13:40

 8.

          13:45 - 14:30

            

poslijepodne

sat

vrijeme

0.

12:05 - 12:50

1.

12:55 - 13:40

2.

13:45 - 14:30

(veliki odmor 15 min)

3.

14:45-15:30

4.

15:35 - 16:20

5.

16:25 - 17:10

6.

17:15 - 18:00

Autobusi

Smjer Komarnica i Štivica

polazak: 7:10    odlazak: 14:00

Smjer Donji Crnogovci i Tisovac

polazak: 7:15    odlazak: 14:00

 
           
 
Ivan Goran Kovačić

Ivan Goran Kovačić

Lukovdol21. 3. 1913.– okolica Foče,12. 7. 1943.

hrvatski pjesnik, pripovjedač, esejist, prevoditeljnovinar i kritik

Izvor: Wikipedija

Naš logo

Čitaj 20 minuta svaki dan!

Korisne poveznice

Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 10. 2012.

Ukupno: 233891
Ovaj mjesec: 1169
Ovaj tjedan: 266
Danas: 27
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Roditelji i odraslo dijete
Autor: Snježana Jureković, 23. 3. 2018.

Naša vrijedna suradnica dr. Verica Jačmenica-Jazbec, dr. med pripremila je još jedan koristan prilog o tome kako odgajati odraslu djecu.


                                        Roditelji i odraslo dijete

Verica Jačmenica-Jazbec, dr. med.

Čula sam pučku poštapalicu koja glasi: Malo dijete - mala briga, veliko dijete - velika briga. Zamislila sam se, sjetivši se brojnih svojih iskustava s roditeljima, i  zaključila da se spomenuta izreka često u životu baš i ne ostvaruje. Ljubav i privrženost tvore čvrstu i prirodnu vezu između roditelja i djece. No u životu se dogodi da roditelji moraju, zbog više sile, prekinuti tu vezu. Radeći desetljećima na bolničkom dječjem odjelu mogu svjedočiti kako takva veza može biti i prečvrsta, čak toliko da vodi do - nerazumnosti.

 

Primjeri ljubavi i „ljubavi“

Majka, gradska žena, dovodi u bolnicu teško bolesnog dječačića. Već na vratima ordinacije, u svojoj prvoj rečenici, ona mi govori kako ni u kojem slučaju neće pristati na bolničko liječenje svoga djeteta. Obrazlaže kako ONA to ne bi mogla podnijeti. Opire se čak i onda kada joj predočimo da je dijete u smrtnoj opasnosti ako se hitno ne operira. Ona, nastavlja, voli svoje dijete; voli ga do te mjere da ga je spremna i - žrtvovati.

 

Jedna je baka u gluho doba noći donijela svoje malo unuče, teško bolesno, gotovo na samrti.

Bilo je jasno da će dijete, bez hitne liječničke intervencije u kratkom roku umrijeti. Kad smo joj spomenuli da ga moramo odmah spojiti na aparat za potpomaganje disanja i za praćenje rada srca, dobili smo odgovor koji nas je sve prisutne gotovo oborio s nogu. „Ako dijete treba umrijeti, onda ga nosim kući i neka umre, ali na mome dvorištu.“

Svega se čovjek nasluša u bolnici, osobito oko tri sata iza ponoći…

 

Prilagodbe

Dragi roditelji! S rastom i sazrijevanjem vaše dijete se mijenja. Isto se tako treba mijenjati i vaša uloga kao roditelja i odgajatelja. Ako na tom području imate problema, to nije zla sudbina koja je zatekla vašu obitelj. To je normalan i uobičajeni tijek života u svim obiteljima.

Na roditeljskim sastancima uvijek napominjemo da roditeljski dom mora biti gnijezdo, ali ne i krletka. Roditeljima objašnjavamo da je njihovo dijete mali ptić u toplome gnijezdu ali da tom ptiću rastu „krila“. Pametnim roditeljima ne treba objašnjavati da s vremenom moraju olabaviti svoj vez koji ih spaja s djetetom. Roditeljima naglašavamo da djetetu, u svakoj njegovoj dobi, svjedoče svoju naklonost, iskazuju mu svoju ljubav, ohrabruju ga dajući mu postupno slobodu. Dobri roditelji će na vrijeme svoje dijete pripremiti za samostalni život. Djeca danas sve rjeđe nastavljaju živjeti u svom prvotnom roditeljskom gnijezdu. Zato mudri roditelji shvaćaju da dijete ima „krila“ zato da bi moglo otprhnuti u svoj život i u svoj svijet. Roditeljska ljubav ne sastoji se u tome da djetetu njegova „krila“ - sputavaju.

 

Desetogodišnjak

Vaš desetogodišnjak postupno postaje sve više vezan za svoje vršnjake. U njima ste vi dobili ozbiljnu konkurenciju. Vršnjaci mogu mnogo utjecati na vaše dijete; ili dobro ili loše. Stoga budite mudri: ako želite dobro svom djetetu, upoznajte njegove vršnjake da biste ih mogli dobro procijeniti. Pozovite ih u svoj dom, odvojite vrijeme za njih i poklonite im svoju pozornost. Razgovarajte s njima, pitajte, slušajte, zbližite se, ispričajte im sličice iz vlastitoga života kad ste bili u njihovoj dobi. Neka vaša djeca shvate da vi niste njihovi gazde ili vlasnici, nego brižni odgajatelji.

 

Osamnaestogodišnjak

Kad vam dijete dosegne punoljetnost, lijepo to zajednički proslavite. I poradite na svojoj novoj roditeljskoj strategiji koja vas čeka. S punoljetnošću vašega djeteta vi ste se još više zbližili. Sada ste svi odrasle osobe, bliži ste si nego prije pet godina. Sada morate itekako prilagoditi vaš odnos i komunikaciju s djetetom. Vaše dosadašnje naredbe ili zapovijedi više neće biti djelotvorne. Umjesto toga, od vas se očekuje da staloženo, argumentirano i kvalitetno razgovarate. Vaša komunikacija mora biti na razini punoljetnih osoba.

U liječničke ili psihološke ordinacije dolaze roditelji kojima je potrebna stručna pomoć jer ne  znaju kako se ophoditi sa svojim odraslim djetetom. Postoji jedan jednostavan savjet: Razgovarajte s njime onako kako biste razgovarali s gostom u vašoj kući; odmjereno, iskreno, pripravljeno, argumentirano, ozbiljno i dosljedno.

 

Mir u kući

Kad je u pitanju vaše odraslo dijete važno je izbjeći jednu zamku: Da se, radi tobožnjeg mira u kući, roditelji povuku, prestanu komunicirati, utihnu, postanu gotovo nevidljivi u vlastitom domu. S punoljetnošću vašega djeteta vi niste prestali biti njegovi roditelji koje ono treba nadalje poštivati. Vi i nadalje ostajete roditelji koje su odgovorni za svoju obitelj i dom.

Kad vaš sin ili kći počnu tražiti posao, pomognite im. Razgovarajte s njima o njihovim talentima, o dobrim i lošim osobinama. Poučite ih da se kod izbora posla ne ravnaju prema visini plaće, već hoće li na radnom mjestu biti kreativni, sretni i zadovoljni. Vi ste u tom prosuđivanju nepristrani promatrač jer vi najbolje i duboko poznajete svoje dijete.         

     

Zajednički život

Ukoliko vaš mladi zaposlenik želi nastaviti živjeti s vama, vi ćete s njime morati često razgovarati, raspravljati, ponekad ga pitati za mišljenje ili sugestiju, nešto od toga uvažiti i  zajednički donositi zaključke. Tada je važno da na sve članove obitelji ravnomjerno rasporedite obiteljska zaduženja, obveze i novčane doprinose.

Iz toga će vaša djeca zaključiti da ih volite, da vodite brigu o njima i da ste ih uklopili u svoj dom kao ravnopravne članove obitelji.

 

Na jednom nedavnom sastanku o takvim obiteljskim prilikama i neprilikama ustao je jedan otac svjedočeći: „Znao sam da će mi djeca jednoga dana otići od kuće. Zato sam si rano dao zadatak da ih što prije naučim samostalnosti i zrelosti. Nisam htio da ikada budu ovisni o drugima. Svi oni znaju pospremati, skuhati, oprati, voziti automobil, snalaziti se u financijskim zadaćama, voditi računa o režijama i o kućnom budžetu.“

 

Tako se ispravno voli i odgaja svoje dijete, razmišljala sam, vraćajući se kući sa sastanka.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju