Područni odjel Godinjak
O POVIJESTI
Do kraja šk. god. 1938./39. selo Godinjak nije imalo školsku zgradu, stoga su roditelji djecu slali u školu u Staro Petrovo Selo.
Seoska stražarnic, koja je u selu bila izgrađena za vrijeme bivše Vojne krajine, preuređena je 1939. godine u školu. Nastava u tom prostoru započela je 25. 10. 1939.g.
Prva učiteljica u školi bila je Nevenka Švagel, a broj školskih polaznika bio je 106.
1941. g. otvoren je još jedan razredni odjel u kojem je učitelj bio Ilija Radmanović i koji je oženio navedenu učiteljicu te oni ostaju u školi do 1945. g.
Kada je započeo rat 1941., u selo su ušle njemačke vojne jedinice. Narod nije pružao otpor jer nije razumio bit fašizma, no već krajem 1942.g. u selu je organiziran prvi NOO.
Do kraja 1944. g. u selu nije bilo borbe. 1943.g. bio je prvi napad partizana na susjedno Staro Petrovo Selo. Od početka 1945. g. pa sve do oslobođenja neprijateljska vojska stalno je prolazila kroz Godinjak. Tu se neko vrijeme i zadržavala i uvijek koristila školu za stanovanje tako da se nastava u školi rijetko održavala.
Tri dana pred oslobođenje u selu su se nastanile tzv. crne ustaše. 23. 4.1945.g. u selo je ušla narodnooslobodilačka vojska.
1949. u Godinjak dolazi učiteljski par Dragica i Franjo Brkić, a nastava se i dalje obavljala u staroj, za školske potrebe neodgovarajućoj zgradi. Nisu postojali niti školski stanovi.
Učitelji su stanovali u privatnoj kući, a nešto poslije u zgradi Šumskog gospodarstva „Psunj“.To je otežavalo rad učitelja na kulturno-prosvjetnom polju. 1950.g. osniva se DVD, a 1951. Ogranak Seljačke sloge. Predsjednik DVD-a je bio Vladimir Jevicki, a predsjednik Seljačke sloge Ivan Artuković. Priređivale su se priredbe, u kojima je pomagala Malča Đanić koja je kao predsjednica AFŽ-a bila najaktivnija.
U ovakvoj situaciji pokreće se akcija za gradnju nove škole. Narod je prihvatio plan i krenulo se u akciju. Izvezli su na račun Šumskog gospodarstva „Psunj“ drvo, za što su dobili milijun dinara koje će upotrijebiti za gradnju škole. U izvozu drva pomagala su i neka okolna sela općine Staro Petrovo Selo. Narod je s puno volje i ljubavi krenuo u izgradnju nove škole. Treba istaknuti primjer Blaža Đanića koji je za gradnju škole ustupio svoj najbolji komad zemlje za prijašnje školsko gradilište tako da se škola mogla izgraditi na najboljem mjestu u selu.
Školska zgrada je postavljena pod krov do 10. 10. 1952.
Od početka šk.g. 1952./53. u Godinjak dolaze učitelji Slavica i Dragutin Vrgoč. Nastava se počela odvijati u novoj školi s ukupno 63 učenika od 1. – 4. r.
GODINJAK DANAS
Naselje u općini Staro Petrovo Selo Brodsko-posavske županije. Smješteno u mikroregiji Srednje Posavine Slavonskoga međurječja, 2 km zapadno od Staroga Petrovoga Sela. Prema posljednjem popisu stanovništva (2011.g.), Godinjak ima 662 stanovnika i 189 kućanstava. Gospodarska osnova: poljodjelstvo, vinogradarstvo, stočarstvo, trgovina i obrt (parketarski). Pošta: 35420 Staro Petrovo Selo, pozivni broj 035. Kapela sv. Luke evanđelista u župi Sv. Antuna Padovanskoga iz Staroga Petrovoga Sela, Novokapelački dekanat Požeške biskupije.
Izvori: Ljetopis škole
Leksikon naselja Hrvatske. Zagreb : Mozaik knjiga, 2005., sv. 1.
Državni zavod za statistiku. URL: http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2011/SI-1441.pdf (17.12.2013.)